ارومیه، خیابان استادان، مجتمع ایران زمین ، طبقه 3 ، واحد 44
info@boraacademy.ir
044-33453845
تماس با ما

YÖS

آزمون یوس چیست؟ (شناخت و بررسی آزمون یوس)

آزمون YÖS مخففYabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı آزمون ورودی دانشگاه های دولتی ترکیه برای داوطلبین خارجی  است . داوطلبینی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی،رشته‌های پزشکی و دنداپزشکی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه را دارند می‌توانند با کسب نمره قبولی در آزمون یوس برای پذیرش در دانشگاه مورد نظر اقدام کنند . اکثر دانشگاه‌های دولتی معتبر ترکیه خود اقدام به طراحی و برگزاری آزمون یوس مختص خود می‌کنند . دانشگاه‌های ترکیه این آزمون را هر سال، یک الی چند مرحله برگزار می‌کنند .

 

شرایط شرکت در آزمون

الف)اتباع خارجی

ب)افرادی که متولد کشور خارج از ترکیه بوده و بعدا تابعیت ترکیه را اخذ نموده اند

مفاد آزمون

سوالات از دروس ریاضی،هوش و در بعضی موارد زبان ترکی مطرح می شوند.برخی دانشگاه ها سوالات فرهنگ عمومی نیز به زبان ترکی ارائه میکنند.برخی دیگر از دانشگاه سوالات فیزیک،شیمی،زیست شناسی،تاریخ،جغرافیا و … نیز در آزمون مطرح میکنند.

انواع تعداد سوالات و زمانبندی

۸۰ سوال-۱۲۰ دقیقه
۸۰ سوال-۱۰۰ دقیقه
۸۰سوال-۹۰دقیقه
۱۰۰سوال-۱۲۰دقیقه
۸۰سوال-۱۳۵دقیقه
۱۰۰سوال-۱۸۰دقیقه

 

زبان آزمون

ترکی-انگلیسی-عربی-روسی-آلمانی-فارسی

*بعضی دانشگاه ها تعداد کمتری در انتخاب زبان دارند.

 

سوالات آزمون یوس به صورت تستی بوده و هر سوال دارای ۵ گزینه است. و عموما دانشگاه‌ها نمره منفی برای پاسخ اشتباه منظور می‌کنند ، اما بعضی دانشگاه ها نیز برای پاسخ اشتباه نمره منفی منظور نمیکنند. نسبت نمره منفی در آزمون یوس ۴ به ۱ است. هر ۴ جواب غلط یک جواب صحیح را از بین خواهد برد.

 

حوزه برگزاری آزمون ها 

 

هر دانشگاه دولتی که آزمون یوس مختص به خود را برگزار می‌کند عموما غیر از شهر خودِ دانشگاه در کلانشهرهای دیگر کشور ترکیه یا شهرهای بزرگ دیگر کشورها که دسترسی آسانتری برای داوطلب ها دارند حوزه برگزاری آزمون در نظر می‌گیرد. اخیرا بعضی از دانشگاها در شهرهایی مثل تبریز، ارومیه و تهران اقدام به برگزاری آزمون کرده اند.